Reisiplaan

Reisikava

Pühapäev, 4. oktoober

Väljasõit kell 17 Pärnust Riia lennujaama, kust kesköö paiku väljub otselend Riia-Tbilisi.

Esmaspäev, 5. oktoober

Maandume kell 3.30 Tbilisi lennujaamas, kus meid ootab kogu reisi ajaks meie käsutusse jääv mugav buss, et viia hotelli. Hotellis puhkame lennuväsimust lõunani ja seejärel läheme tellitud bussi ning kohaliku giidiga linnaekskursioonile. Miljonilinnas Tbilisis, kus segunevad nii hommiku- kui õhtumaa kultuur ja ajalugu, jätkub uudistamist õhtul omal käelgi ning muidugi tuleb kohe sukelduda gruusia köögi hõrgutiste maailma. Hatšapurid, hinkaalid, suus sulav šašlökk, mm-mm.

Teisipäev, 6. oktoober

Hommikusöök hotellis. Seejärel sõidame läbi maalilise looduse paaaritunnise tee kaugusel asuvasse müstilisse koobaslinna Upitsikhesse. Samas kõrval on Jossif Vissarionovitš Stalini sünnilinn Gori, kus Suurest Juhist endiselt väga lugu peetakse ja tema muuseumi külastada saame.

Lõunast sõidame kuulsa tervisevee linna Boržomi. Kui tavaliselt tuleb Boržomi mineraalvett kalli raha eest poest osta, siis seal saab seda tervisevedelikku lausa purskkaevust või kraanist lasta. Jääme sinna hotelli, saame õhtul patseerida, promeneerida ja end tervisega laadida.

Kolmapäev, 7. oktoober

Hommikusöök hotellis. Seejärel sõidame oma bussiga umbes kolme tunni tee kaugusel olevasse Kutaisi. See on linn, kus kunagi legendi järgi maabusid ka kuldvillakut otsinud argonaudid, ja mis olla Stalini lemmiklaulu Suliko sünnilinn, kell 12.05.

Gruusia rahvaarvult (235 000) teine linn Kutaisi oli teisel aastatuhandel enne Kristust legendaarse Kolhise pealinnaks, esimese meie aja aastatuhande lõpus Imereetia keskusena sisuliselt Gruusia pealinn. Ajalugu säilitavad tähtsaimaks vaatamisväärsuseks peetav Bagrati katedraal ja linnalähedane Gelati klooster, kus teiste kuningate seas puhkab ka maa suurim valitseja David Ehitaja. 2018. aastani töötas Kutaisis Gruusia parlament, 2012. aastal avati selleks ülimoodne parlamendihoone. Linnaekskursioonil vaatame ära Bagrati katedraali linna kohal mäel, samuti moodsa (eks)parlamendihoone.  Seejärel ootab meid buss, et viia läbi ajaloolise Imereetia ja Guria, üle Surami kuru ja läbi mägedesse rajatud tunnelite 130 km kaugusele Batumi.

Teel külastame teemaparki ehk Mini-Gruusiat, mis annab losside ja kirikute väikeste makettide abil sellest maast kena ettekujutuse.

Õhtul majutume Batumi kesklinnas rannalähedasse hotelli.

Batumi, kauni kesklinna ja luksusliku rannapromenaadiga linn Musta mere ning lummavate mägede vahel võlub palmialleede, igal õhtul värviliste ja tantsivate purskkaevude, merepargi, võimalusega sõita üle linna köisraudteega, aga ka ülimaitsva kohaliku köögi ja kalaturuga, kus teie näidatud mereannist teile kohe roog tehakse. Batumi on unikaalse kliima ja vapustavate kontrastidega, samas ülisõbralike grusiinide linn, kus hinnad ja teenused meile väga taskukohased.

Neljapäev, 8. oktoober

Hommikusöök hotellis, seejärel läheme kell 10 kohaliku giidiga jalgsi kahetunnisele linnaekskursioonile. Seejärel on vaba aeg Musta Mere rannal promeneerimiseks, põhjamaalasele veel soojas meres suplemiseks, kolmetasandilise (rannapromenaad ja pargid, uhked uusehitused, vanalinn) Batumi avastamiseks ning kohalikes toitlustusasutustes gruusia roogade nautimiseks.

Reede, 9. oktoober

Päeval on võimalik koos reisisaatjaga või omal käel sõita gondliga üles mäele vaateplatvormile või kalaturule, kus saab valida kalad ning lasta need kohapeal puhastada ning praadida. Külastada saab kuulsat Batumi botaanikaaeda ehk dendroparki.

Õhtul sõidame mägedesse rahvusõhtule. See toimub koos kohalike muusikutega ühe kauni kose lähedal, kohe legendaarse kuninganna Tamara tuhandeaastase munavalgeliimiga koos seisva silla kõrval. Hinkaalid, hatšapurid, rikkalikult salatit ja tšatšat! Teel näeme, kuidas elatakse Gruusia mägikülades, kus igasse hütti jookseb gaas, aga teed on täis jalutavaid kariloomi.

Laupäev, 10. oktoober

Hommikul uudistame Batumi värvikat lõunamaa turgu, proovime nii tuntud kui tundmatuid looduse ande. Seejärel istume bussi ja võtame suuna taas Kutaisile.

Teel näeme Gruusia kümne loodusime sekka arvatud 100 miljoni aasta vanust 2,4 km pikka ja kuni 40 meetrit sügavust Martvili kanjonit, kus saame paadiga sõita ja väikese matkagi teha, ning külastame Skaltubo lähedal koobast, kuhu legendi järgi Zeus olla sõnakuulmatu Prometheuse aheldanud. See kaua suletud olnud, aga nüüd põhjalikult renoveeritud rohkem kui kilomeetrine maa-alune matk viib läbi kuue koopa, näitab stalaktiite ja stalagmiite, kivistunud koski, kardinaid, koopapärle ja maa-aluseid jõgesid. Prometheuse koopa väravakompleksis on meil ka lõunasöök.

Õhtuks jõuame Kutaisi, majutume hotelli.

Pühapäev, 11. oktoober

Hommikusöök hotellis, misjärel varsti tuleb meil minna lennujaama. Kell 12.35 väljub lend Riiga, kus oleme 14.40. Istume meid oodanud Venderloo bussi ja oleme kella 18 paiku Pärnus.

 Pakett sisaldab:

 • Otselende Riia-Tbilisi ja Kutaisi-Riia;
 • Käsipagas lennukis;
 • Bussitransporti Pärnust Riiga ja tagasi;
 • 2 ööbimist Tbilisis koos hommikusöökidega kaheses toas;
 • 1 ööbimist Boržomis koos hommikusöögiga kaheses toas
 • 3 ööbimist Batumis koos hommikusöökidega kaheses toas;
 • 1 ööbimise Kutaisis koos hommikusöögiga kaheses toas;
 • Kohalikke transfeere Gruusias;
 • Linnaekskursioone Tbilisis, Batumis ja Kutaisis;
 • Rahvuslikku õhtut Batumi lähedal mägedes;

Lisatasu eest:

 • Koht üheses toas;
 • Piletid vaatamisväärsustel;
 • Äraantav pagas;

Kohustuslik on reisile kaasa võtta pass, mis kehtib 90 päeva pärast 11.10.2020

Soovitame teha reisitõrkekindlustuse.
Kõigil reisijatel on kohustus tutvuda reisikorraldaja reisitingimustega!
Reisitingimused on saadaval:
http://www.venderloo.ee/reisilepingu-tingimused/

Väikesed tähelepanekud:
Gruusiasse reisimine on Eesti kodanikule kehtiva passi alusel viisavaba.

Kohalik aeg on Eesti ajast 1 tund ees.

Gruusias on käibel rahvuslik valuuta lari (GEL), mille kurss euroga on umbes 1 euro = 2,45 lari.

Gruusias on kombeks anda teenindajale jootraha.

Gruusias peavad nii naised kui mehed pühapaikadesse sisenedes olema sündsalt riides.

Wizzairi ja Air Balticuga lennates saame tasuta kaasa võtta väikese käsipagasi.